• אהוד דרש

חמשת המכשולים (והפתרונות) בתרגול מדיטציה


בשיעורים אופייניים בבודהיזם מזהים חמישה מכשולים עיקריים במדיטציה. חמשת המכשולים יכולים להפריע בדרך לפיתוח תרגול מדיטציה בהתחלה, ויכולים להפריע לכם להתמיד בתרגול בהמשך כשדברים נעשים מאתגרים.

אם לא מזהים אותם ועובדים איתם, המכשולים יכולים לעצור את ההתקדמות שלכם.

חמשת המכשולים המסורתיים הם תאוות בצע, דחייה, עצלות, חוסר מנוחה או דאגה, וספק. לשם הצרכים שלנו, תרגמתי את המכשולים האלו למושגים שבוגרים צעירים פוגשים (מאמר בלינק) בתרגול המדיטציה שלהם: ישנוניות, חוסר מנוחה ועצבנות, סקפטיות, דחיינות, ולחץ של זמן.

מכשולים ופתרונות

ישנוניות


מכשול:

אנשים שמדיטציה זה דבר חדש בשבילם, אומרים הרבה פעמים שהם נרדמים כל פעם שהם מנסים לעשות מדיטציה. אין לי שום בעיה עם שינה, למען האמת אני מאוד אוהב לישון ואוהב לאפשר מרחב שבו אפשר לישון.

מהניסיון שלי, הרבה מהאנשים שנמצאים בתקופת הבגרות הצעירה שלהם לא ישנים מספיק.

אז אם אתם נרדמים כל פעם שאתם יושבים למדיטציה, יכול להיות שהגוף שלכם אומר לכם שאתם צריכים לישון יותר.

תתבוננו בדפוסי השינה שלכם ותראו אם זה נכון. אתם ישנים 7 עד 9 שעות ברוב הלילות? אם לא, אולי כדאי לכם להתחיל בלשנות את הדפוס הזה.

פתרון:

שינה זה אחלה, אבל זה לא באמת מדיטציה.

לפעמים להפעיל סקרנות אינטלקטואלית לתופעה של ישנוניות יכול להפעיל עוררות. נסו להיות סקרנים לגבי תחושת העייפות. איך אתם יודעים שאתם עייפים? איפה אתם מרגישים את זה בגוף? מה כוללות התחושות של העייפות או הישנוניות?

אם אתם עדיין מוצאים את עצמכם מנקרים, אתם יכולים לשקול טריקים נוספים: נסו לעשות מדיטציה כשאתם עומדים, או מדיטציה עם עיניים פקוחות, כשאתם מתבוננים על נקודה רחוקה על הרצפה מולכם.


 

חוסר מנוחה ועצבנות


מכשול:

אם אתם כמו שאני הייתי כשהתחלתי לעשות מדיטציה, אתם אולי תמצאו שלשבת בצורה יציבה ולהתבונן בנשימה שלכם לאורך זמן וללא תנועה זה דבר שהוא כמעט בלתי אפשרי. חוסר מנוחה יכול לגרום לתודעה שלכם להתעופף לכל הכיוונים ולגוף שלכם לרצות כל הזמן לזוז.

אני עדיין זוכר בצורה בהירה את התחושה הבלתי נסבלת של עצבנות וחוסר מנוחה בפעם הראשונה שישבתי ל30 דקות של מדיטציה.

הרגשתי כאילו אלו היו 30 הדקות הארוכות ביותר בחיים שלי.

זה קרה בקבוצת מדיטציה חדשה שהצטרפתי אליה, ותוכן המחשבות שלי היה בסגנון של: ״כמה זמן כבר ישבנו? אני בטוח שכבר מזמן עברנו את ה30 דקות. אני לא יכול יותר. למה אני בכלל פה? למה האישה הזאת לא צלצלה עוד בפעמון?! אולי היא נרדמה? אולי אני אלך להעיר אותה. אולי היא מתה? אנחנו נשב כאן כולנו עד שנמות גם אנחנו? משהו לא בסדר באנשים האלו מסביבי. אלוהים, אני לא יכול לעשות את זה יותר. אם היא לא מתה, אני אהרוג אותה. היא חייבת לצלצל בפעמון עכשיו!״

זה, חברות וחברים, איך שחוסר מנוחה ועצבנות נראים.

פתרון:

כפי שנכתב למעלה (ב״ישנוניות״), אתם לא צריכים לשבת בלי תזוזה כדי לתרגל מיינדפולנס.

מצד שני, ממה שאני יודע, ואני ממש לא רוצה לעצבן אתכם; אף אחד לא מת מקצת עצבנות וחוסר מנוחה. על אף שהרגשתי שהראש שלי יוכל להתפוצץ אם אשב עוד דקה אחת, וואלה, זה לא באמת קרה.

מדיטציה היא לא בשביל להמנע מחוסר נוחות. למעשה, ההפך הוא הנכון. מדיטציה היא בשביל ללמוד איך להחזיק חוסר נוחות במרחב גדול של תודעה מתבוננת.

אנחנו יכולים להתבונן בחוסר נוחות, לתת לה מקום לנוע, בזמן שאנחנו מפסיקים לפחד ממנה ולתת לה כוח. אם אתם תמיד נמנעים מעצבנות וחוסר הנוחות שלכם על ידי מדיטציות קצרות מאוד או המנעות ממדיטציות בישיבה, אתם מונעים מעצמכם שיעורים חשובים שמצבי התודעה האלו יכולים ללמד אתכם.

אז במקום לנסות למצוא כל הזמן דרך לעשות מדיטציה שלא מעלה את העצבנות וחוסר המנוחה, נסו להיות סקרנים לגביהם כשהם עולים.

איך חוסר מנוחה מרגיש? מה זה עצבנות בשבילכם עכשיו? איפה אתם מרגישים אותם בגוף שלכם? כשאתם מגיעים למקום שבו אתם יודעים שבטוח תמותו אם תשבו עוד רגע אחד, מה קורה כשאתם לוקחים עוד שלוש נשימות עמוקות?

דרך אגב, עצבנות, בסופו של דבר, עם התרגול נעלמת. אני יכול עכשיו לשבת די בנוחות לזמנים די ארוכים מבלי שארגיש שאתפוצץ עוד שניה.


 

סקפטיות


מכשול:

סקפטיות וספקנות אלו דברים די נפוצים אצל אנשים שבאים במגע בפעם הראשונה עם מיינדפולנס. אצל בוגרים צעירים, בגילאי 18-30, ספקנות וסקפטיות אלו דברים נפוצים יותר.

הנה כמה ספקות נפוצים לגבי מיינדפולנס ומדיטציה:

״אין מצב שמדיטציה יכולה לעשות את כל מה שאומרים שהיא עושה״

״מיינדפולנס אולי עובד בשביל אנשים מסויימים, אבל לא בשבילי״

״אני בספק שאמשיך עם הדבר הזה, על אף שאני חושב שזה יהיה די מועיל בשבילי״

״בטוח שזה מועיל, אבל אני לא בטוח שזה הניצול המיטבי של הזמן שלי. אני כל כך עסוק. מרגיש לי שעדיף לי להשתמש בזמן הזה כדי ללמוד או לעבור על האימיילים שלי״

״התודעה שלי כל כך רועשת ועסוקה, המדיטציה הזאת לא באמת עוזרת לי״

אחד או כמה מהמשפטים האלו נשמעים לכם מוכרים?

פתרון:

במקום לפעול על הספקנות שלכם, אם על ידי להאבק איתה (לנסות להוכיח לה שהיא טועה) או על ידי התערבבות בה (להאמין לכל מה שהיא אומרת), נסו להבחין בספקות שלכם עם התודעה המתבוננת שלכם.

כל אותן מחשבות ספקניות הן פשוט מילים או תמונות מנטאליות שצפות בנהר המחשבות שלכם. אם התודעה המתבוננת שלכם רואה אותן, תוכלו לראות שאתם גם לא חייבים לעשות שום דבר לגביהן.

אתם תגלו במשך הזמן ועם התרגול אם מיינדפולנס משרת אתכם בחיים שלכם. במשך תהליך ההתנסות שלכם במיינדפולנס יהיו לכם כל מיני מחשבות, ולא רק ספקות.

כשתתקדמו בתרגול שלכם, יכול להיות שיהיו לכם אפילו מחשבות לא מציאותיות לגבי התרגול (״וואו, מיינפולנס הוא הדבר שיוציא את כל מתח מהחיים שלי! זה הדבר הכי מדהים בעולם!״). בכל מקרה, גם מחשבות ספקניות וגם מחשבות מאדירות הן מחשבות. הן לא טובות או רעות, נכונות או לא נכונות; הן פשוט עוד משהו להתבונן בו.

ללמוד לראות את כל המחשבות שצפות על נהר התודעה מבלי לפעול על הדחף להגיב אליהן הוא אחד מהיתרונות המשמעותיים של מיינדפולנס. המחשבות הסקפטיות שלכם יתנו לכם את ההזדמנות לתרגל את המיומנות הזאת.

שימו לב למחשבות ותנו להם להמשיך הלאה במורד הנהר כשאתם יושבים למדיטציה, מחכים לדבר הבא שיבוא אחריו.


 

דחיינות

מכשול:

לפעמים הדבר הקשה ביותר במדיטציה הוא פשוט להתחיל. כל אחד שעושה מדיטציה לאורך זמן מכיר את המאבק הזה.

אתם רוצים לעשות את המדיטציה שלכם, אתם באמת רוצים, אבל אתם אף פעם לא ממש מגיעים לעשות אותה. אולי יש לכם את הזמן, אבל לא ממש בא לכם לעשות את זה עכשיו. ״אני אעשה את זה אחר כך״ נעשה התכנון שלכם, ולפני שאתם שמים לב, היום נגמר ואתם עייפים מידי לעשות מדיטציה לפני שאתם הולכים לישון.

פתרון:

הרבה אנשים מוצאים שכשהם מתחילים, לסיים את המדיטציה זה דבר הרבה יותר קל, אבל להתחיל אותה זה הדבר הקשה באמת.

אם אתם מכריחים את עצמכם לשבת, אז אל תכריחו את עצמכם!

אם אתם מבחינים שממש לא בא לכם לשבת כשקבעתם לעצמכם לעשות את זה, פשוט תעצרו במקום שבו אתם נמצאים. קחו כמה נשימות. נסו להיות סקרנים ככל שאתם יכולים לגבי אותה תחושה של ״לא בא לי לעשות מדיטציה״. איפה זה נמצא בגוף שלכם? האם זה משתנה כשאתם מתבוננים בזה לכמה נשימות? איזה מחשבות קשורות לאותה תחושה?

עכשיו שימו לב למה שקרה.

בצורה מסויימת עשיתם עכשיו את תרגול המדיטציה שמשהו בכם ניסה להתחמק ממנו. אתם משתמשים בתודעה המתבוננת שלכם כדי לראות מהן המחשבות והתחושות שאתם חווים ברגע עצמו וביחס למדיטציה.

אם תשארו שם לעוד כמה דקות, בעצם סיימתם את התרגול שלכם לאותו יום. יכול להיות שבנקודה הזאת תרגישו את הרצון שלכם לשבת לעוד קצת כדי להמשיך להתבונן בנשימה שלכם. בכל מקרה, להיות סקרנים לגבי המכשולים האלו עוזר לכם לעבור דרכם: המכשול הופך לתרגול עצמו.


 

לחץ זמן

מכשול:

״אני עסוקה מידי; אין לי זמן לעשות מדיטציה.״ רוצים לנחש כמה פעמים שמעתי את האמירה הזאת?

וכמובן זה נכון; הרבה אנשים צעירים הם אנשים עסוקים מאוד, אם בלימודים ו/או עבודה למשך שעות ארוכות, ובחיי החברה שהולכים ונבנים. זה חלק מהתקופה הזאת.

בנוסף, כשאנחנו חווים לחץ, הרבה פעמים התודעה שלנו תתרגם את זה ללחץ של זמן: התחושה הזאת שאין לנו מספיק זמן לעשות את כל הדברים שאנחנו אמורים לעשות. אתם בטח מכירים את זה.

פתרון:

אני מבין את תחושת לחץ הזמן שאתם מרגישים. באמת.

בצורה אובייקטיבית, התקופה שבה אתם חיים דורשת הרבה. באותו זמן, אני לא באמת מכיר אף אדם שאין לו 10 דקות ביום להוציא על פיתוח מודעות לחוויית הכאן והעכשיו שלהם.

העניין הוא למצוא את הזמן.

אתם יכולים לקום 10 דקות יותר מוקדם בבוקר? כמה דקות של התבוננות שקטה בבוקר היא דרך מצוינת להתחיל את היום. אתם נוסעים באוטובוס או במונית שירות לעבודה או ללימודים? אם כן, אתם יכולים לקחת 10 דקות בנסיעה הזאת כדי לתרגל מיינדפולנס. מה עם הפסקת הצהריים שלכם, או הדבר הראשון שאתם עושים כשאתם מגיעים הביתה? כמה זמן אתם נמצאים בפייסבוק, בטלוויזיה או במשחקים בנייד? אתם יכולים לחלץ מהם 10 דקות? מה עם לעשות 10 דקות של מדיטציה כחלק מההרפייה שלכם אחרי אימון בחדר כושר?

עשו הערכה כנה לגבי חלוקת הזמנים שלכם במהלך היום, ותראו אם אתם מסוגלים לשריין זמן כדי לעשות מדיטציה.

אם אתם ממש לא מסוגלים למצוא את הזמן, אולי תוכלו להפעיל את אותה סקרנות לגבי התחושה של ״אין לי זמן״. אולי זאת בעצם וריאציה של ספקנות? (״אני לא בטוח שזה שווה את הזמן שלי״) או דחיינות (״זה לא מה שאני רוצה לעשות בזמן שלי״). אם כן, נסו את הפתרונות שהצעתי מקודם למכשולים הספציפיים האלו.


 

טיפ תרגול:

לוח זמנים קבוע לזמני המדיטציה שלכם נותן תמיכה גדולה לתרגול היומיומי שלכם.

ביחרו זמן ביום ומקום שקט וקבוע לעשות בו מדיטציה. לדוגמא, אתם יכולים להתחייב לישיבה קבועה בבית אחרי ארוחת הערב, או ממש לפני ארוחת הבוקר.

מעבר למכשולים

עכשיו שיש לכם את המודעות למכשולים העיקריים שנתקלים בהם בתרגול קבוע של מדיטציה, ויש לכם את האסטרטגיות להתמודדות איתם, זה הזמן ללמוד עוד כמה מיומנויות מיינדפולנס שתוכלו לתרגל.

אה, ואם עוד לא עשיתם את 10 הדקות של התרגול שלכם היום, עכשיו זה תמיד הזמן הטוב ביותר.

באהבה גדולה,

אהוד


מאמרים אחרונים