retreart-07.png
retreart-07.png
retreart-03.png

תוכנית לכוראוגרפיה חדשה

retreart-07.png
retreart-07.png

מה התנאים שצריך בשביל ליצור כוראוגרפיה חדשה בעולם, באמת חדשה?

 

בתוכנית retre-art אנחנו מציעים מרחב של חשיבה, תרגול ופעולה, שנותן ליוצרות וליוצרים מתחום המחול לגעת וליישם שאלות בסיס שקשורות לעצמם, לדברים שהם שמים בעולם ולדרך שבה הם מציגים את הדברים האלו.

retreart-04.png

 היא תוכנית כוראוגרפיה של 4 חודשים לאמנים ואמניות מתחומי הפרפורמנס והמחול להתפתחות אישית ומקצועית בתחום היצירה העצמאית.

היא מורכבת מ - 16 מפגשים שבועיים של למידה, התבוננות וחקירה מונחית שמאתגרים את צורות המחול הקיימות. בנוסף, לכל משתתפ-ת יש זמן סטודיו לעבודה אישית ויצירה במהלך השבוע. 

התוכנית מייצרת מרחב תהליכי לחשוב מחדש על השאלה ״איך לשים משהו חדש בעולם?״, ומטרתה לייצר תנאים תומכים למימוש התשובה לשאלה הזאת.

retre - art

דברים שא~נשים כתבו

אני חושבת שהפעם הראשונה שקראתי לעצמי אמנית ולא הרגשתי אי-נוחות הייתה בריטרי-ארט אצל אהוד ולילך. איכשהו בעדינות קסומה ורדיקליות מטריפה נוצר מרחב מאפשר ובועט בכל מוסכמה שהושרשה לנו כאמנים אמניות אנשים ואנשות. פתאום הבנתי כמה צרכים וצרחות יש בי שלא מקבלים מענה בעולם האמנות והיצירה ובעצם בעולם כולו. מיותר לציין שאני ממליצה בחום וגם מתרגשת

- עדי זקס

התוכנית מורכבת מ-16 מפגשים קבוצתיים, זמן סטודיו עצמאי במהלך השבוע ומפגשי הדרכה אישיים כדי לאפשר למשתתפים:

לחקור, לפרק ולנסח מחדש את הקשר עם המחול, עם הגוף ועם העצמי.

להתבונן מזוויות שונות ורחבות על העשייה האישית, כדי למצוא קול עצמאי בתוך שדה שהרבה פעמים לא מאפשר את זה. 

לשהות במרחב מחקר שמאפשר לבחון מחדש את התהליכים האמנותיים האישיים ולשאול עליהם שאלות.

להיות חלק מקבוצה שתומכת בתהליך האישי והמאתגר של שבירת מבנים חברתיים, מערכתיים ופסיכולוגיים קיימים.

או בפשטות: לעשות אמנות טובה יותר.

retreart-06.png
retreart-07.png

מה עושים בתכנית?

כל מפגש קבוצתי יהיה מחולק לשניים.

 

החלק הראשון שלילך מעבירה מבוסס על פרקטיקת מחול אשר בבסיסה שאלות פילוסופיות שמפרקות וחוקרות מחדש את היחסים בין הריקוד לכוריאוגרפיה.

 

על מנת להיות מסוגלים ליצור יחסים חדשים בתוך המדיום בו אנו פועלים - צריך לחקור את כל האלמנטים מהם המדיום מורכב מחדש - הגוף, המבט, והתנועה. נחקור לעומק את הדימוי ותהליך היווצרותו ואת היחסים של המחול עם השפה; ונתנסה ונלמד את היחסים האפשריים בין מבנה לביצוע - תוך כדי חקירה של פרקטיקות כוריאוגרפיות שמייצרות הוויה שונה. 

 

בנוסף למחקר הגופני-תודעתי ניחשף לתנועות וזרמים רדיקליים מההיסטוריה של המחול והפרפומרנס, נתבונן במבט ביקורתי על מה שקורה בהווה, נדמיין את צורות הפעולה התואמות למחקר של כל אחד ואחת מאיתנו ונתנסה בלממש אותן בתהליך התבוננות בעל אותו אופי.

החלק השני שאהוד מעביר יהיה מוקדש לחקירת עומק של הרצונות האישיים, ההתמודדויות הפנימיות, והמוטיבציות הבסיסיות לעשיית מחול ואומנות.

 

בתהליך הזה נתייחס לדרכי הפעולה, המחשבה והרגש שהם חלק בלתי נפרד מהעשייה האומנותית. בסביבה בטוחה נפרק, נמפה, נבין ונתרגל מה הקשיים והכוחות האישיים של כל משתתף ומשתתפת, מה המצפן האישי המובחן (והלפעמים נסתר) של כל אחת ואחד; ונראה ביחד איך אפשר לחבר אותם בצורה מיטיבה לעשייה שלנו.

הגישות שאיתן נעבוד מגיעות מהפסיכולוגיה הבודהיסטית, בשילוב זרמים מחקריים עדכניים מעולם הטיפול מבוסס מיינדפולנס וחוויה.

retreart-06.png

הקורס בשלמותו בונה תהליך: מהפנים לחוץ. בשילוב שני החלקים, נעבוד את הצורה שבה המשתתפים והמשתתפות רואים את עצמם ואת העשייה הכוראוגרפית שלהם; נבחן את הכוחות החברתיים והפסיכולוגיים שבהם כוראוגרפיה קורית; ונייצר מרחב של בחירות מודעות, חדשות ועצמאיות, שמגיעות מתוך מה שחשוב להם באמת כאמן או אמנית של מחול.

בסוף התוכנית תהיה אפשרות להיות חלק מארוע שמציג את העבודות שנוצרו במהלך התוכנית, תוך כדי שאלה על דרך ההצגה, מציאת הפורמט המתאים לכל הצעה ודגש על מימוש הערכים האישיים האומנותיים בתוך הצגת העבודה. המטרה היא לצאת מארבעת חודשי התוכנית עם נקודת מבט והתנסות רחבות וחדשות לגבי הקשר בין החוויה האישית שלך כאדם לבין מה שחשוב לך לשים בעולם דרך האומנות שלך. 

מתי איפה וכמה?

מתי?

ימי שלישי, 15:00 - 10:00

מתחילים ב - 18 בפברואר (בנוסף זמני סטודיו עצמאיים בתיאום אישי במהלך השבוע)

18.2 | 25.2 | 3.3 | 10.3 | 17.3 | 24.3 | 31.3 | 7.4 | 21.4 | 28.4 | 5.5 | 12.5 | 19.5 | 26.5 | 2.6 | 9.6

המפגשים הקבוצתיים וזמן הסטודיו יהיו במרכז גר״א - רחוב גר״א 28, נווה שאנן בתל אביב

איפה?

כמה?

העלות היא 3300 שקל לכל התוכנית.

אפשר לחלק ל-4 תשלומים דרך כרטיס אשראי או בצ׳ק.

איך נרשמים?

פשוט להשאיר את הפרטים פה ואנחנו נחזור אליך לשיחת היכרות. נשמח מאוד לשמוע ממך!

מי אנחנו?

אני לילך ליבנה, אמנית העוסקת בכוריאוגרפיה, מחול ופילוסופיה והקשר ביניהם. למדתי באקדמיה ליצירת מחול חדיש באמסטרדם (SNDO), באקדמיה למחול אקספרימנטלי בזלצבורג (SEAD) ולימודי פילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. זוכת מלגת Dancweb בשנת 2012 ומלגת "רקדן בקהילה" בשנים 2019-2020. 

 

משנת 2012 מפתחת מחקר-מופע החוקר את ה"א-דימויי" (Non-Image) אשר מוצג במרכזי אמנות, פסטיבלי מחול וכנסי פילוסופיה ביניהם -  ביאנלה לאמנות בסידני, פסטיבל המחול הבינלאומי בוינה IMPULSTAN, מוזיאון בת ים לאמנות, מוזיאון הרצליה, אוניברסיטת Coventry באנגליה ועוד. בנוסף אני מלמדת במסגרות שונות בארץ ובעולם ובשלוש שנים האחרונות אני פועלת על מנת להביא את הפרקטיקה האמנותית שלי למרחבים ומסגרות מחוץ לאמנות, ביניהם בתים חמים לנערות בסיכון.

אני אהוד דרש, פסיכותרפיסט ומנחה סדנאות. בעל תואר ראשון בכוראוגרפיה, מחול עכשווי וקונטקסט מהאוניברסיטה לאומנויות של ברלין (HZT), ותואר שני בטיפול בתנועה.

 

אחרי תקופה ארוכה כרקדן וכוראוגרף בברלין ובאירופה, עבודה עם כוראוגרפים כמו בוריס שרמז, מרטין נכבר, מטה אינגוורסטן, ארקדי זיידס ורוזלינד קריספ, והצגת העבודות שלי בפסטיבלים שונים ברחבי אירופה, החלטתי לחזור לישראל ולהקדיש את התרגול האישי שלי לריפוי. כיום יש לי קליניקה וסטודיו בתל אביב, אני מעביר סדנאות תהליכיות לקהלים שונים, ובנוסף עובד פרטנית עם א~נשים שנמצאים בתקופות של איבוד כיוון או שמתמודדים עם תופעות של חרדה ודכאון.