top of page
  • תמונת הסופר/תאהוד דרש

להיות עכשיו פה


ללמוד לשהות בצורה מלאה ברגע הנוכחי, זה המפתח לפיתוח מיומנויות שיאפשרו לכם לצמוח לתוך החיים שאתם רוצים לעצמכם.

כמו השמיים הבהירים והמים השקטים שנמצאים בעין הסערה, הרגע הנוכחי, זה שקורה ממש עכשיו, הוא המקום הרגוע ביותר להיות בו בחיים שמספקים כל הזמן הפתעות וסערות שונות.

בעיות ודאגות יכולות לקרות לכם ובכם, אבל כשאתם מעוגנים ברגע הנוכחי, יש לכם יותר סיכוי לא להשאב אל המתח הרגשי והנפשי שבא בעקבותם.


להתחבר לרגע הנוכחי

לניתאי היו קשיים במערכת היחסים שלו עם החברה שלו.

הוא שם לב שכשכל פעם שהם נכנסו למריבה, התודעה שלו התחילה להזכר בכל המריבות האחרות שלהם ובכל הדברים הקטנים שבת הזוג שלו אי פעם אמרה לו ופגעה בו. כל מריבה היתה בשבילו (וכנראה גם בשבילה) סיוט אחד ארוך ומתמשך, של פגיעות, זכרונות של פגיעות מהעבר, התפוצצויות ושתיקות רועמות בבית.

אחרי עבודה יחד, הוא סיפר על איך שהתחייבות שעשה עם עצמו, לשהות ברגע הנוכחי, עזרה לו לשקם את מערכת היחסים בבית. הוא התחיל לשים לב, כל פעם מחדש, מה קרה בדיוק באותו חיכוך, איך הוא מרגיש, מה התגובות של חברה שלו אליו ואיך הוא יכול לבטא את עצמו ביחס למריבה הספציפית הנוכחית.

לאט, הוא סיפר, המריבות הפכו יותר ויותר לשיחות עומק על הצורה שבה הם מתקשרים אחד עם השניה, ואיך הם יכולים לייצר מרחב נעים יותר לשניהם. הכאב של המריבות לא פחת, אבל ניתאי, וכך גם החברה שלו, התייחסו ביעילות למה שעמד בפניהם ולרגע הנוכחי, וכך הצליחו להתגבר על המשבר שהם עמדו בפניו.

בדיוק כמו שניתאי עשה, להתחבר לרגע הנוכחי זאת סוג של החלטה. החלטה שצריך לחזור עליה כל הזמן. להזכר בה.

כי אין שליטה מלאה על זה. ממש לא.

לא סתם זה לקח לניתאי הרבה זמן לשנות את מערכת היחסים שלו: יש מנעד די רחב של משתנים שמשפיעים על היכולת שלנו להתמקד. משתנים חיצוניים (רעש, מזג אוויר), ומשתנים גופניים (מחלה, עייפות, רעב) משפיעים על יכולת הריכוז שלנו.

משתנים מנטאליים הם בדרך כלל המאתגרים ביותר: דאגות כלכליות, טינות ישנות, פחדים, מחשבות על מערכות יחסים, ביקורת עצמית, תכנונים לעתיד, והרבה הסחות דעת יכולים לעלות.


 

רגשות כואבים ברגע הנוכחי

כשהרגע הנוכחי מכיל בתוכו רגשות חזקים וכואבים, תשומת הלב תשאב בצורה כמעט בלעדית לתחושת חוסר הנוחות שנמצאת ברגשות האלה.


חוסר הנוחות הזאת מקשה עליכם לשים לב לשום דבר אחר. ברגעים האלו, עוזר לעשות זום אאוט של תשומת הלב כדי למצוא נקודת מבט מלאה ורחבה יותר על מציאות.

לדוגמא, אתם יכולים להרגיש כעס מאוד גדול, אבל באותו זמן, כפות הרגליים שלכם מקורקעות בחוזקה על הרצפה, הנשימה שלכם זזה פנימה והחוצה מהגוף שלכם, יש קולות ורעשים בסביבה שלכם, ואתם יכולים להרגיש את החולצה על העור שלכם.

כשהרגש הלא נעים ימשוך את תשומת הלב שלכם להתמקד רק בו, שם אתם עדיין יכולים להשאר פתוחים לכל התחושות של הרגע הנוכחי, להרחיב את תשומת הלב מהתחושה שמושכת אותה, ובכך להשאר מאוזנים ומקורקעים.

הרחבה של המודעות שלכם בצורה הזאת מאפשרת לכם להפתח ולעשות מקום לרגשות שלכם.

לאלף שור פראי

זן מאסטר שונריו סוזוקי (1970) השווה את ההשארות ברגע הנוכחי עם רגשות חזקים לאילוף שור פראי.

הוא אמר שהדרך הטובה ביותר לאלף שור פראי היא לשמור אותו במרחב מרעה גדול ומגודר, במקום שיש לו הרבה מקום לנוע. במרחב קטן וצפוף, השור יעשה הרבה יותר עצבני. מבלי שום החזקה בכלל, הוא יברח בפראות החוצה.

מרחב גדול וסגור משאיר את השור בזווית העין בזמן שהוא משתולל ובסופו של דבר נרגע לבד.

באותה צורה עם רגשות חזקים, אם תנסו לשלוט או לדכא אותם, העצבנות שלכם כנראה תתחזק. אבל אם אתם מתבוננים בהם ונותנים להם את המרחב על ידי הרחבה של המודעות שלכם כדי לכלול יותר פרטים הקשורים לרגע הנוכחי שבהם הם מופיעים, הם לבסוף ירגעו בעצמם, ממצים את עצמם כמו כל אנרגיה אחרת.


והנה שור רגוע.

בנימה מדעית:

לשהות ברגע הנוכחי יכול לשנות את המוח שלכם.

במחקר השוואתי מצאו שיש שמונה אזורים המשתנים מתרגול מיינדפולנס (פוקס ואחרים, 2014). האזורים האלו חשובים לוויסות רגשי, שיפור הזכרון, והגברת תשומת הלב והמודעות.

בצורה יוצאת דופן, זה מוכיח שאנחנו מסוגלים לשנות את מבנה המוח, לשפר את התפקודים שלו בצורות חשובות, פשוט מללמוד למקד את תשומת הלב שלנו בצורה מסויימת.

החוקרים מצאו ש״אחת מהתוצאות המעניינות שעולות ממחקרים שונים על מבנה המוח ומדיטציה היא שרק שעות מעטות של אימון מתחילות שינוי בגמישות של המוח״ (65).

באותה צורה שאימון יכול לשנות את החיצוניות ואת הכוח של השרירים שלנו, מדיטציה יכולה לשנות גם את המבנה וגם את האפקטיביות של המוח שלנו.

פשוט אבל לא קל

ללמוד לשהות ברגע הנוכחי זאת דרך עוצמתית לנהל קשיים בזמן שהם קורים, ולחוות במלוא העוצמה והשלמות רגעים טובים כשהם קורים.

העובדה שאנו יכולים להפחית את חוויות הסבל שלנו, אפילו אם זה בקטנה, על ידי התמקדות ברגע הנוכחי, היא דבר מצוין שנותן לנו כיוון.

עם זאת, זה חשוב שלא תהפכו את מעט הידע הזה לעוד דלק למכונת ההלקאה העצמית.

המיומנות של להשאר ברגע הנוכחי דורשת תרגול קבוע ולוקחת זמן.

אני מתרגל כל יום ועדיין יש לי הרבה רגעים מעורבבים לגמרי, שבהם אני אובד בתוך פחד לגבי ארוע בעתיד שיכול להיות שאפילו לא יקרה, או טינה לגבי עבר שנגמר מזמן.

אף על פי כן, במשך הזמן נעשיתי טוב יותר בזה, ואני חי עם תחושת קלילות גדולה יותר מבעבר. אתם גם יכולים לעשות את זה, אם אתם מוכנים לעבוד על זה בפתיחות, מבלי לבקר את עצמכם כשאתם לא מוצאים את עצמכם מקיימים את ההבטחה של לשהות כל הזמן בהווה.

נכון, זה לא קל, אבל איזה מזל שאנחנו לא מוגבלים בחיים שלנו לעשות רק את מה שקל.


שלכם,

אהוד


מדריך חינמי

להתיר בושה ולחיות בצורה מלאה

סדרת מיילים שמציעה כלים יישומיים, מקצועיים ואפקטיביים לעבודה עם דימוי עצמי ובושה. היא מורכבת מהסברים תיאורטיים והצעות לתרגול והרהור אישי ומגיעה בארבעה חלקים בהפרשים של כמה ימים אחד מהשני.

כאן אפשר להכניס את כתובת המייל ולקבל ישירות לאינבוקס שלך את הסדרה.

הפרטיות והזמן שלך יקרים. כתובת המייל שלך שמורה אצלי ומטרת התכנים שאני שולח היא תמיד להועיל. 

bottom of page